ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας Α’ Γυμνασίου  και υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Τεχνολογίας του σχολείου μας Σωτήρη Μπαλάσκα οι μαθητές και οι μαθήτριες  εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν με φαντασία και ταλέντο αξιόλογες κατασκευές, αξιοποιώντας τις προσωπικές τους ικανότητες.

Στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς οι μαθητές/τριες κατάφεραν μέσα από ερεθίσματα, παραδείγματα και δραστηριότητες να κατακτήσουν τεχνικές πρακτικές και κοινωνικές δεξιότητες, προκειμένου να εκπονήσουν και να
παρουσιάσουν τα έργα τους. Χρησιμοποιώντας ποικίλα υλικά (π.χ. ξύλο, φενιζόλ και ανακυκλώσιμα υλικά) και με τη βοήθεια του οικογενειακού τους περιβάλλοντος ολοκλήρωσαν τις εργασίες τους  δημιουργώντας εργαλεία και μέσα (π.χ. τηλεόραση , πλοία, ανελκυστήρες, ανεμογεννήτριες κλπ) για να καταδείξουν την εξέλιξη της τεχνολογίας.

Η μαθησιακή αυτή διαδικασία βοήθησε επίσης τους/τις μαθητές/τριες να καλλιεργήσουν δεξιότητες ενεργού συμμετοχής και ανάληψης πρωτοβουλιών.

Υποβρύχιο
Υλικά κατασκευής: παγουρίνο, έλικα από μίξερ, φωτάκια με μπαταρίες
Ηλεκτρικό αυτοκίνητο
Υλικά κατασκευής: χαρτόνι, καπάκια από μπουκάλια, καλώδια, ελατήρια