Σχολικός Περίπατος στο Ναύπλιο

Την Τρίτη 27-2-2024 το σχολείο μας στο πλαίσιο του σχολικού περιπάτου επισκέφθηκε το Ναύπλιο.

Η Α’ τάξη επισκέφθηκε την ποτοποιία Καρώνη. Είναι μια οικογενειακή επιχείρηση, μια ποτοποιία 145 ετών συνεχούς λειτουργίας. Ο Γιάννης Καρώνης μας ξενάγησε στο μουσείο της ποτοποιίας όπου εκτίθενται έγγραφα, βιβλία, αντικείμενα της επιχείρησης από το 1870 και μετά. Ακόμα ξεναγηθήκαμε στους χώρους των αποστακτήρων του ούζου και του τσίπουρου και να μας εξηγήσαν τον τρόπο απόσταξης των προϊόντων.

Η Β’ τάξη επισκέφθηκε την Αστυνομική Διεύθυνση Αργολίδας.

Η Γ’ τάξη το εργοστάσιο ανακύκλωσης Ιγήπαση. Η εταιρεία μας δραστηριοποιείται στο χώρο της απόσυρσης – διαγραφής και ανακύκλωσης αυτοκινήτων, καθώς και της ανακύκλωσης μετάλλων και σιδήρου, από τα τέλη του 2008.