Έρευνα για την εκτίμηση της τρωτότητας στα πλαίσια της τηλεκπαίδευσης από το Πανεπιστήμιο Αθηνών

Το Εργαστήριο Διδακτικής των Γεωεπιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με το Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ και την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (Α.Π. απόφασης ΥΠΑΙΘ …156780/Δ2/2-12-2021 και ΑΠ ΥΠΑΙΘ 103144/Δ2/25-8-2022 για επέκταση της έρευνας.) και του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής του ΥΠΑΙΘ (Α.Π. έγκρισης ΙΕΠ ……32/2021…….) διενεργεί έρευνα προκειμένου να προσδιοριστεί η δυνατότητα ανταπόκρισης των μαθητών και των εκπαιδευτικών του γυμνασίου στην εφαρμογή της έκτακτης τηλεκπαίδευσης (ΕΤΕ) από την απρόσμενη εμφάνιση του κορονοϊού στη χώρα μας από τον Μάρτιο του 2020 και συνεπώς να εκτιμηθεί η τρωτότητα του εκπαιδευτικού μας συστήματος στα πλαίσια της τηλεκπαίδευσης.

Για τις ανάγκες της ανωτέρω έρευνας συντάχθηκε ερωτηματολόγιο που απευθύνεται σε μαθητές γυμνασίου. Οι μαθητές καλούνται να απαντήσουν ηλεκτρονικά στο ερωτηματολόγιο, εφόσον θελήσουν οι ίδιοι να συμμετάσχουν στην έρευνα. Η συμπλήρωση του ερωτηματολογίου απαιτεί μόνο 8-10 λεπτά.  Η συμμετοχή είναι προαιρετική, ωστόσο αναντικατάστατη για τη διενέργεια της εν λόγω έρευνας.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

Epistoli pros GoneisKidemones DilosiSynainesis_P