ΟΜΑΔΑ ΔΡΑΣΗΣ-ΟΜΑΔΑ ΜΝΗΜΗΣ: ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ

Στις 22 Φεβρουαρίου 2023 οι μαθητές του σχολείου που συμμετέχουν στη δράση: “ΟΜΑΔΑ ΔΡΑΣΗΣ -ΟΜΑΔΑ ΜΝΗΜΗΣ” παρουσίασαν το ντοκιμαμντέρ “Από την Κίο της Βιθυνίας στη Νέα Κίο”, ύστερα από πρόσκληση της οργανωτικής επιτροπής του διήμερου αφιερώματος  της ΔΔΕ Μεσσηνίας για τη “Μικρασιατική Καταστροφή -Εκπαιδευτικές Δράσεις στο Πνευματικό Κέντρο Καλαμάτας” .

Η παρουσίαση του ντοκιμαντέρ, όπως και η παρουσίαση της Νέας Κίου από τους μαθητές μας απέσπασε θετικά σχόλια, βοήθησε στην κοινωνικοποίηση των μαθητών μας και στη συναστροφή με συνομήλικους τους και ενίσχυσε το ρόλο του σχολείου στο άνοιγμα στην κοινωνία που τόσο έλλειψε σε μικρούς και μεγάλους μετά από δύο χρόνια εγκλεισμού.

Στη συνέχεια οι μαθητές της ομάδας με τους συνοδούς καθηγητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στην πόλη της Καλαμάτας, να περπατήσουν στην Παλιά πόλη, να επισκεφθούν τον ιερό Ναό της Υπαπαντής.

Όλοι δηλώνουν ενθουσιασμένοι και θα συνεχίσουν με περισσότερο ενθουσιασμό τη δράση.