Έκθεση έργων τεχνολογίας κατά την παράδοση της βαθμολογίας Α’ Τετραμήνου

Τη Δευτέρα 12-2-2024 κατά την διάρκεια της παράδοσης των βαθμών Α’ τετραμήνου στην αίθουσα προβολών του σχολείου μας ο καθηγητής της Τεχνολογίας κ. Βογιατζής ετοίμασε και παρουσίασε στους γονείς των μαθητών του σχολείου μας έκθεση με έργα των μαθητών στο μάθημα της τεχνολογίας.

Αναφέρει ο κ. Βογιατζής: “Μία από τις στοχοθεσίες του μαθήματος της τεχνολογίας του Γυμνασίου, είναι η κατανόηση από τους μαθητές των τεχνολογικών τομέων που υπάρχουν καθώς και η αξιοποίηση της διαθεματικής προσέγγισης για την επίλυση τεχνολογικών προβλημάτων. Έτσι η μέθοδος των ατομικών εργασιών των μαθητών, που πραγματοποιήθηκε κατά το Α τετράμηνο με τις οδηγίες του σχολείου, τους έδωσε την δυνατότητα να συλλέξουν πληροφορίες και να συγγράψουν εργασίες αλλά και να προχωρήσουν, με την χρήση απλών υλικών και τον ανάλογο σχεδιασμό στο τεχνολογικό εργαστήριο, να κατασκευάσουν ατομικά έργα εντοπίζοντας έτσι όλες τις επιμέρους λειτουργίες που συνθέτουν τη συνολική λειτουργία των τεχνολογικών αντικειμένων. Το αποτέλεσμα φαίνεται στις εικόνες.”