Η Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου διοργανώνει τον 3ο Διαγωνισμό Ορθογραφίας και Γλώσσας για μαθητές-τριες Γυμνασίου Περιφέρειας Πελοποννήσου.
Στόχος του διαγωνισμού είναι η διάδοση της ελληνικής γλώσσας και η ορθή χρήση της.
Οι μαθητές-τριες θα διαγωνισθούν ως εξής:
Ο προκριματικός θα διεξαχθεί σε κάθε Περιφερειακή Ενότητα (Αργολίδας, Αρκαδίας, Κορινθίας, Λακωνίας, Μεσσηνίας) και θα πραγματοποιηθεί σε τρεις φάσεις.

Η συμμετοχή των μαθητών/τριών στον διαγωνισμό είναι προαιρετική και θα γίνει εκτός ωρολογίου προγράμματος.
Οι αιτήσεις συμμετοχής θα πρέπει να αποσταλούν ηλεκτρονικά μέχρι την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου 2022 στην ηλεκτρονική διεύθυνση: pekes.pelop.orthography@gmail.com

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

3ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ και ΓΛΩΣΣΑΣ